Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americký gangster

9. 8. 2009

Jestli nějaký film dobře demonstruje jak jsou drogy výnosnej bussines, pak je to právě Americký gangster. Film Ridleyho Scotta vypráví pravdivý příběh vzestupu nejslavnějšího drogového dealera americké historie. Hlavní postavou je Frank Lucas, průměrné nemehlo které se vypracuje na osobnost, kterou všichni obdivují a mají z ní respekt. Hlavní roli v podobě drogy zde sehrává heroin.

American Gangster si získal velmi dobré hodnocení jak u odborné tak veřejně kritiky. Uvidíte zde herce jako je Denzel Washington, Russell Crowe, Cuba Gooding Jr., nebo také RZA, zakládající člen legendární skupiny Wu-Tang Clan.

Co mě na filmu trochu drtilo koule bylo ztvárnění postavy Franka Lucase v podobě Denzele Washingtona. I když ho mám jako herce velmi rád, na tohle se podle mě nehodil, ale to je spíš můj osobní pohled než nějaká objektivní kritika.

Film byl inspirován skutečnou událostí ze 70. let. Fran Lucas doopravdy existuje a dokonce stále žije (letos mu bylo 77 let). Celý příběh se točí okolo vzestupu slavného gangstera, který pašoval ten nejčistší a nejlevnší heroin do amerických ulic. Využíval války ve Vietnamu, vojáci si krom svých zbraní domů tahali i těžkou závislost. Heroin ve Vietnamu byl totiž velmi čistý a levný. Naproti tomu v amerických ulicích byl předražený a často plný příměsí, takže vojáci dost často umírali na předávkování. Fran Lucas pašoval heroin přímo z Asie, měl tak zdroj narozdíl od jiných, přímo od výrobce. Tomu samozřejmě vydělalo spoustu penež a získal si mnoho nepřátel. Film mapuje obrovskou míru korupce, smažek v podobě amerických vojáku a všudy přítomnou konkurenci.

Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto “zálibu” lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne?

Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. “Ten kluk přišel bez peněz odnikud a kombinací chytrosti a drzosti se neskutečně vypracoval, byť na nesprávné straně zákona,” vysvětluje producent Brian Grazer, proč se rozhodl koupit práva na jeho životní příběh. Scenárista Steven Zaillian neponechal nic náhodě a při psaní scénáře strávil dlouhé hodiny v rozhovorech s oběma protagonisty příběhu. Jeho geneze přesto snadná nebyla, vysněného režiséra Ridleyho Scotta musel Grazer několikrát přemlouvat a ten kývnul až poté, co scenárista Zaillian rozšířil postavu neúplatného poldy Robertse. “Líbil se mi ten protiklad všeobecně respektovaného gaunera a na druhé straně chlapa, který je kvůli své poctivosti všemi považován za černou ovci,” říká slavný režisér. (oficiální text distributora)

Pokud jste tento film neviděli, mrkněte na něj, rozhodně stojí za to. Je na něm skvěle vidět jak se dá vydělat na neštěstí druhých. Film je poměrně dlouhý ale nudit se určitě nebudete.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář